Vi var 36 personer som ivrigt väntade utanför Västerås Destilleri för att komma in. Var det för avsmakningen av ginet eller var det för att det var kallt ute. Kanske båda delar.



Väl inne hälsade Salar oss välkomna. Enligt reglerna måste han först informera oss om att alkohol är farligt. Sedan berättade han hur han och hans fru Emelie startade eget. De hade båda arbetat inom restaurangbranschen. Emilie med mat och Salar med drycker. Men pandemin kom, det blev dåligt med jobb och deras lägenhet brann. Då beslöt de att förverkliga Salars dröm att starta ett destilleri.

Som välkomstdrink fick vi en Pink gin med deras egen tonic av granatäpplen.

Sedan fick vi prova fyra olika sorters gin. De var Navy Strength (57.1 %), Dry Gin(33.6%), Pink Gin (41%) och Destilled Gin (41.5%).

Västerås destilleri har fått flera medaljer för sin gin. Mötet avslutades med att vi fick köpa gin, till samma pris som på Systembolaget. Så kom alla bilar som skjutsade hem seniorerna.
Inger Karlsson
